Konštrukcie lán – materiály

Prírodné vlákna

Bavlna: Získava sa z kapsúl kríka bavlníku rodu Gossypium. Je bielej farby. Príjemná na dotyk, ale pomerne málo pevná.

Kokosové vlákno: Získava sa z vlákien chrániacich orech palmy Cocos nucifera. Farba je tmavohnedá. Lano vyrobené z tohoto vlákna bude plávať na hladine, až kým nenasiakne vodou.

Juta: Z lyka rastlín Corchus capsularis alebo olitorious sa získavajú vlákna, z ktorých sa vyrábajú spletané povrazy menších priemerov alebo záhradnícke povrazy.

Ľan: Z lyka rastliny Lium usitatissimum sa získavajú vlákna využívané prevažne v textilnom priemysle. Väčšina tradičných plátien sa vyrába zo zmesi bavlny a ľanu. Dnes sa používa na laná s výzorom konopných a na bežné domáce povrázky menších priemerov.

Konope: Z lyka rastliny Cannabis sativa sa získavajú vlákna, z ktorých sa aý do doby pred zhruba sto rokmi vyrábali takmer všetky laná a povrazy. Materiál má svetlo béžovú farbu a dobré vlastnosti.

Sisal: Materiál z vlákien listov kaktusovitej rastliny Agave sisalana má svetlo zlatistú farbu a používa sa na bežné laná a povrázky

Manila: Jedná sa o vlákna listov rastliny Abaca (divoký banán). Materiál má farbu slamy a vyrábajú sa z neho bežné laná, ktoré z veľkej časti nahradili konopné lano. Kvalita manilových lán sa dnes veľmi líši, od vynikajúcich, hladkých lán s pravidelnými vláknami po drsné laná s vláknami rôznych hrúbok – u takýchto si pri práci dajte pozor, Môžete si zadrieť triesku.

Umelé vlákna

Polyamid (PA, nylon): Bol vyvinutý v 30. rokoch dvadsiateho storočia spoločnosťou DuPont. Materiál je biely, elastický, veľmi silný a hladký. Starnutím tvrdne. Laná z nylonu potrebujú ochranu proti UV žiareniu a pri namočení čiastočne strácajú pevnosť.
Využitie: Mooringové laná, istiace laná, atď.

Polyester (PES/PET, Dacron, Terylene, Vectran): Biele vlákna, pri namočení si zachováva pevnosť a nie je tak elastický ako nylon – obzvlášť ak sa predopne. Veľmi odolný.
Využitie: výťahy, laná vystavené statickému zaťaženiu a ovládacie laná k plachtám, všeobecne využiteľné.

Polypropylén (PP, Hardy Hemp – Marstron): Využíva sa pri výrobe lacných lán a lán so vzhľadom prírodných materiálov. Modrá varianta sa vyrába zo zmotávaných prúžkov materiálu. Lano pláva a môže mať výraznú farbu.
Využitie: laná na vodné lyžovanie a záchranné laná

Polyetylén (PE): Laná z tohto hrubého materiálu môžu byť biele alebo farebné. Tiež plávajú. Vývojom polyetylenovéo materiálu bol vytvorený vysokomolekulárny polyetylén (HMPE), ktorý má pri identickej hrúbke rovnakú pevnosť ako oceľové lano. Nízka váha, odolnosť voči vode a nízka prieťažnosť z neho robia obľúbený materiál na laná pre malé plachetnice a závodné jachty. Dávajte si však dobrý pozor, pretože pri uviazaní uzlov strácajú laná z HMPE podstatnú časť svojej nosnosti!

Polybenzoxazol (PBO, Zylon): PBO má nesmierne vysokú pevnosť v ťahu a môže byť využitý pre pevnú takeláž. Podobne ako pri HMPE i tento materiál pri uviazaní do uzla stráca podstatnú časť svojej nosnosti, a je teda nutné ho ukončovať buď lisovanými koncovkami alebo v polokladkách.

KOŠÍK

close